Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır? Püf Noktalarıyla Fırında Sütlaç Tarifi

Fırında sütlaç nasıl yapılır, fırında sütlaç tarifi nasıl olur gibi soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız. Bugün sizlerle beraber müthiş lezzete ve görünüme sahip olan fırında sütlaç yapacağız. Çok çok basit bir tarif. Bir litre sütten yapacağım ben tatlımı. Haydi hemen malzeme listemize geçelim.

Fırında Sütlaç Malzemeleri

Bir litre süt için yarım bardak pirinç, 1 bardak su (pirinçle suyu pişireceğiz), bir bardaktan biraz fazla şeker, 1 yemek kaşığı nişasta, 1 paket şekerli vanilin kullanacağız. Biraz da tuz ekleyeceğiz. Dilerseniz şimdi püf noktalarıyla fırında sütlaç tarifimize geçelim.

Fırında Sütlaç Yapılışı

  • İlk olarak pirinçlemizi güzelce yıkıyoruz, süzüyoruz ve onları tencereye alıyoruz. Üstüne de bir bardak suyumuzu ekleyip güzelce pişiriyoruz. Daha kaynamaya başlamadan önce şöyle bir çimdik tuzu pirinçlerimizin üstüne ekliyoruz. Güzelce bütün suyunu çekene kadar pirinçleri pişireceğiz. Suyunu tamamen çektiği zaman artık içine sütümüzü ekleyeceğiz.
  • Bir litre süt, 1 bardak artı bir bardaktan birazcık daha fazla toz şekeri ekliyoruz ve güzelce karıştırıyoruz. Kaynadıktan sonra nişastasını, şekerli vanilini ekleyeceğiz. Nişastayı eklemeden önce suyla beraber birazcık açmamız, incelememiz gerekiyor, ondan sonra ekleyeceğiz. Sütlacımız kaynamaya başladıktan sonra nişastaya biraz su ekliyoruz. Sonra güzelce karıştırarak inceltiyoruz. Nişastayı güzelce erittikten sonra artık içine yavaş yavaş ekliyoruz güzelce karıştırıyoruz. Sonrasında vanilyayı da ekleyerek artık kıvam almasını bekliyoruz.
  • Güzelce kaynadıktan sonra çok katılaşmasını beklemeden, (akışkan bir kıvam olsun kaşığın arkasıyla bakarsınız, kaldırdığınız zaman kaşığın üstünde biraz kalması gerekiyor) bu kıvamdayken artık altını kapatıyorum. Fırında katılaşacağı için çok fazla pişirmiyoruz.
  • Şimdi bunları güveçlere dağıtacağız ve fırına vereceğiz. Şimdi öncelikle fırın tepsisine su döküyoruz ve güveçleri de onun üstüne koyuyoruz. Güveçlerimizi güzelce dolduruyoruz. Hepsini doldurduktan sonra yaklaşık bir 15 dakika kadar kenarda bekletiyoruz. Üstleri kaymak olana kadar kadar bekletmelisiniz. Çünkü fırına verdiğimiz zaman kızaracak olan kısmı kaymak olan kısmı olacak. Onun için güzelce serinleyip kaymak tutmasını istiyorum.
  • Ben üstü kaymak tutana kadar bir 10 dakika kadar beklettim. Şimdi bunları su doldurduğum tepsiye diziyorum. Fırını önceden ısıttım,  170-180 derecede altlı üstlü fansız ayarda pişiriyoruz. Şimdi fırına vereceğiz. Evet ben sütlaçlarımızı fırından alıyoruz ve soğuması için bekletiyoruz. Artık sütlaçlarımız servise hazır. Üzerine çeşitli süslemeler yaparak (ceviz içi, fındık içi gibi) servis edebilirsiniz. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.

Yorum yapın