Kalburabastı Tatlısı Nasıl Yapılır? İşte Tam Ölçülü Tarifi

Kalburabastı tatlısı tarifi, özellikle bayram günlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Bugün tam kıvamında kalburabastı tatlısı yaptım, sizlerle de paylaşmak istiyorum. Ertesi gün daha da lezzetlenen bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Kalburabastı Tatlısı Malzemeleri

Kalburabastı tatlısının şerbeti için; 3 su bardağı şeker, 3 su bardağı su gereklidir.

Kalburabastı tatlısının hamuru için; 100 gram oda sıcaklığında bekletilmiş tereyağı, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 çay bardağı süt, 1 yemek kaşığı dolusu yoğurt, 2 yemek kaşığı dolusu irmik, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ve 3.5 su bardağı un gereklidir.

Kalburabastı tatlısının içi için; 1 kase ceviz kullanabilirsiniz.

Kalburabastı Tatlısı Şerbetinin Yapımı

Evet şimdi ilk olarak şerbetiyle başlıyorum. 3 su bardağı şeker ve 3 su bardağı da su kullanıyorum. Şerbeti tatlıyı yapmadan birkaç saat öncesinden hazırlamanızı öneririm. Çünkü şerbetin çok soğuk olması gerekiyor. Şerbeti ocağa alıyorum ve kaynamasını bekliyorum. 20 dakika kadar kaynadıktan sonra içerisine çeyrek limon suyu ilave ediyorum. Birkaç dakika daha kaynatıyorum ve ocağın altını kapatıyorum.

Kalburabastı tarifininde kesinlikle şerbet çok önemli.Peki kıvamını nasıl ayarlayacağız? Şerbet soğuduktan sonra kaşığı alıyorum, tırnağımın üstüne hafifçe bir damla damlatıyorum. Eğer tırnağımdan akmazsa kalburabastı şerbetinin kıvamı tamamdır bir. Şerbetim soğuduktan sonra tatlının hamurunu yapmaya başlıyorum.

Kalburabastı Tatlısı Hamurunun Yapılışı

Kalburabastı tatlısının hamuru şu şekilde yapılır; 100 gram oda sıcaklığında tereyağını yoğurma kabına aldım. Şimdi bir çay bardağı sıvı yağ, 1 çay bardağı süt, 1 yemek kaşığı dolusu yoğurt ve 2 yemek kaşığı dolusu irmik kullanıyorum.  Şimdi 1 tatlı kaşığı kabartma tozunu ve eleyerek hazırladığım 3,5 su bardağı un kullanıyorum. Eleğin içerisine kabartma tozunu da ilave ettim ve unu da ilave ediyorum, bir kaba ekliyorum. Mutlaka elemenizi tavsiye ederim.

Bu arada hafif sıvı malzemeleri karıştırıyorum. Ben tereyağını biraz geç çıkardığım için dolaptan, zorlandım karıştırmakta. Siz daha önce çıkarsanız çok daha kolay olur. Ve şimdi unu ağır ağır ilave edeceğim. Dediğim gibi tam üç buçuk su bardağı un kullandım ama siz yine 3 su bardağından sonra dikkatli ilave edin lütfen.

Gerçekten çok lezzetli bir tatlı, ben kalburabastı tatlısını ertesi gün daha çok seviyorum. Şerbetini daha iyi çektiği için çok daha lezzetli oluyor bence. Kalburabastı tatlısının hamuru çok fazla katı olmaması gerekiyor. Bundan dolayı yumuşak bir hamur yoğuruyorum. Şimdi bir önce spatulayla hafif karıştırıyorum, sonra elimle bir güzel yoğuracağım.

Eğer bu tatlıyı denemediyseniz mutlaka deneyin bence; çünkü çok kolay ve pratik. Yaptıktan sonra sürekli yapmak istiyorsunuz. Evet hamuru güzelce yoğurduktan sonra bir kenara alıyorum. Kıvamı yumuşak olan bir hamur elde ettim.

Şimdi şimdi içine kullanacağım 1 kase cevizi kesme tahtasının üzerine koyuyorum. Ben bıçakla kesiyorum, rondoda çekmenizi tavsiye etmem. Böyle iri iri ağza geldiği zaman çok daha güzel oluyor. Çok fazla küçültmeden cevizi doğruyorum. Şimdi cevizleri doğradıktan sonra şeklini vereceğim. Ben şekil vermek için küçük bir rendem vardı bunu kullanıyorum genelde. Rende kullanmak istemezseniz kevgirin arka tarafını kullanabilirsiniz veya süzgecin arka tarafını kullanabilirsiniz.

İçine cevizli koyuyorum ve çok çabuk şekil alıyor zaten. Uç kısımlarını kapatıyorum, elimde hafif düzeltiyorum ve tatlımızın şekli tamamlanmış oluyor. Cevizden biraz daha büyük hamur alıyorum ben, siz isterseniz daha küçük yada çok daha büyük yapabilirsiniz. Rendenin üstüne bastırarak uzunlamasına hafif hamuru uzatıyorum. 1 tatlı kaşığı kadar ceviz içinden koyuyorum ve uç kısımlarını kapatıyorum. Gerçekten şekil verirken çok zevkli oluyor. Vermiş olduğum bu ölçülerden 24 tane kalburabastı tatlımız oluyor. Eğer size fazla gelirse yarı malzemesini kullanarak da yapabilirsiniz. Bu ölçülerle yaparsanız eğer fazla olsa bile, en azından birkaç gün tazeliğini koruyor içindeki irmikten dolayı. Yaptıktan sonra buzdolabında bekletebilirsiniz.

Tüm tatlılara şekil verme işini bitirdikten sonra üstüne yumurta vesaire hiçbir şey sürmeden, önceden ısıtmış olduğum 180 derecelik fırında güzelce kızarana kadar pişiriyorum. Tatlılarımız pişti. İlk sıcağı geçtikten sonra altındaki yağlı kağıdı çekiyorum. Altı güzelce kızardı çok güzel oldular.

Sıra geldi soğumuş şerbeti sıcak tatlımıza dökme işlemine. Bu tatlıda gerçekten şerbet çok önemli. Soğuk olması gerekiyor ve kıvamı da biraz daha koyu olması gerekiyor. Şerbeti döktükten yaklaşık 3-4 saat sonra servis yapabilirsiniz.

Şerbeti döküp bir 15 dakika bekledikten sonra tatlıları ters çeviriyorum üst tarafları da şerbeti alsın diye. Kalburabastı tarifini eğer denemediyseniz, mutlaka bu tarifi denemelisiniz.

Tatlı şerbetini çektikten sonra sıra geldi servis yapmaya. Kalburabastı tatlımız çok güzel bir şekilde şerbetini çekti. Umarım denersiniz ve beğenirsiniz. Yeni ve farklı tariflerle görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Yorum yapın